Doświadczenie ze zwierzętami

Jakie masz doświadczenie ze zwierzętami?

Czy poradzisz sobie z adopcją?

Często słyszymy „ja już miałem tyle psów/kotów w życiu, z każdym sobie poradzę”. Taka pewność siebie może być zgubna. Nawet my, przyjmując kilkaset zwierząt rocznie, nie odważymy się powiedzieć, że wiemy o nich wszystko. Każde nowe zwierzę to inny bagaż doświadczeń, charakter, schemat. Każdy nowy podopieczny nas czymś zaskakuje, wiele się od nich uczymy.

Niemniej posiadanie jakiegoś doświadczenia ze zwierzętami ma znaczenie przy wyborze adopciaka, dlatego nie zdziw się, że Cię o nie zapytamy. Jeśli przyjechałeś adoptować psa/kota po raz pierwszy, zaproponujemy Ci podopiecznego, którego wprowadzenie do rodziny i wychowanie nie powinno sprawiać większych problemów. Psy lękowe, nadpobudliwe lub tzw. trudne wymagają często doświadczonych podopiecznych, mających podstawy wiedzy behawioralnej. Nie złość się więc, jeśli odmówimy Ci adopcji konkretnego podopiecznego. Robimy to ze względu na dobro zwierzaka i Twoje.

Bez względu na to ile zwierząt „przeszło przez Twoje ręce” i ile zębów na nich nie zjadłeś, zachęcamy do ciągłego pogłębiania wiedzy z zakresu odżywiania, behawioru, wychowania itp. 

image00007.jpeg
Czy masz już jakieś zwierzęta?

Obecność czworonogów – rezydentów ma ogromne znaczenie przy wyborze zwierzaka do adopcji. Zastanów się jaki jest stosunek twoich obecnych podopiecznych do innych zwierząt i czy w ogóle miewają z nimi kontakt. Czy Twoje futrzaki mają łagodne i spokojne usposobienie czy raczej są nadpobudliwe i zaborcze? Wybierz im mądrze przyszłego członka stada, aby mogli stworzyć trwałe i poprawne relacje.

Opowiedz nam o swoich pupilach, a podpowiemy jaki pies/kot będzie dla Was odpowiedni. Zaprosimy Cię na zapoznanie zwierzaków i kilka wspólnych spacerów, aby pierwszy dzień w nowym domu nie był dla żadnego z nich bardzo stresujący.

Pamiętaj, że zmiana związana z adopcją wiąże się z ogromnymi emocjami (Twoimi, Twojego obecnego pupila i adopciaka) i potrzeba czasu, aby wszyscy poukładali sobie relacje. Czasem wystarczy tydzień, a czasem potrzeba nawet kilku miesięcy.

Image
Dzieci i inni domownicy

Nawet jeśli adoptujesz psa „dla siebie”, ale mieszkasz z kimś, weź pod uwagę, że adoptujesz psa do większej grupy. Ważne, żeby każdy, z kim zamieszka przyszły przyjaciel, był świadomy ważnych aspektów posiadania zwierzaka. Czy nikt z domowników nie boi się dużych psów? Czy każdy wie jakich zasad wspólnego życia z psem/kotem się trzymać? Najlepiej ustalić i spisać najważniejsze zasady i wymagać konsekwencji od każdego. Czy podczas Twojej nieobecności osoba, na którą spadnie opieka nad psem podoła obowiązkom pod względem czasowym i fizycznym?

Obecność dzieci i zwierząt we wspólnym domu to trudna i złożona kwestia. Ludzie, psy i koty to różne gatunki, komunikujące się w zupełnie odmienny sposób. To co dla nas jest gestem przyjaznym, dla nich może oznaczać wyzwanie do walki (chociażby szczerzenie zębów – dla ludzi oznacza uśmiech, dla psów sygnał „odejdź ode mnie bo będę gryźć”).

Wybierając psa do rodziny z dzieckiem zastanów się nad wiekiem oraz charakterem i dziecka, i psa. Pełen energii człowiek lepiej porozumie się z młodym, energicznym psem czy kotem. A może Twoje dziecko jest spokojne i wrażliwe i starszy pies odnajdzie się w Waszej rodzinie? Mały pies może wydawać się bardziej odpowiedni, ale dziecko łatwiej może zrobić mu krzywdę lub zadać ból, co doprowadzi do reakcji obronnej.

Z kolei duży pies może niechcący zrobić krzywdę dziecku. I dziecko i pies nie są świadome swojej siły i często nie potrafią się dobrze komunikować. Dlatego Ty jako opiekun musisz być pewien, że jesteś gotowy na odpowiedzialne czuwanie nad rozwojem tej relacji.

Edit Page